Związek Harcerstwa PolskiegoSpis Harcerski
Druhny i Druhowie!

Ostatni - XXXIII Zjazd ZHP - przyjmując Strategię rozwoju ZHP do roku 2009 - potwierdził wagę rozwoju liczebnego naszej organizacji. Podstawą zaś do rozmów na temat tego obszaru jest dla nas od wielu lat spis harcerski. To właśnie on stał się podstawą do powstania tego serwisu.

Oddajemy w Wasze ręce - mam nadzieję - bardzo przydatne narzędzie. Otóż wielokrotnie już podnoszono problem braku pracy z wynikami spisów harcerskich, biurokratycznego aspektu spisywania się czy w końcu patrzenia na ten coroczny obowiązek jedynie w kategoriach podstawy do naliczania składek. A przecież to dopiero niewielka część tego wszystkiego, co ze spisów wynika. Tych wszystkich informacji, które możemy wyczytać, wywnioskować, przełożyć na nasze plany.

Statystyki dotyczące Spisu Harcerskiego 2006 oraz 2007 powstały z myślą o Was, aby ową pracę ze spisem ułatwić, co więcej - są to statystki "szyte na miarę" - każda chorągiew i każdy hufiec może dokonać analizy swoich wyników. Analizy, która będzie niezwykle pomocna choćby przy opracowywaniu programów rozwoju hufców.

Mam nadzieję, że skorzystacie z tej możliwości.

Pragnę też serdecznie podziękować twórcom serwisu - druhom - Jackowi Kaflowskiemu, Piotrowi Wittchenowi i Jarosławowi Miazdze. Dzięki ich pomysłowi, zaangażowaniu i pracy możemy teraz jeszcze efektywniej korzystać z narzędzi, które funkcjonują w Związku.

hm. Katarzyna Kwapińska
Zastępczyni Naczelnika ZHP